Translate

24 Nisan 2013 Çarşamba

Adı Mutluluk


Neydi o şarkının sözleri?
Ya da o ilk filmin ismi?..
Bunca yıl sonra bile...
Hatırlıyor musun acaba şimdi?
Ne çok zaman geçti değil mi? Ne kadar uzun yıllar... Karşılıklı ızdıraplar...
Geçti ama şimdi, güzel günler geldi. Sıkıntısız, karışanı edeni olmayan büyük, yalnız mutluluklar. Özgürlüğün zirvesinde geçen zamanlar...
Hani kırık kalpler nerede?
Niye gözükmüyorlar şimdi?
Bu kadar mıydı tüm sitemleri?
Bitmez sanmıştım oysa...
Hiç geçip gitmez gibi gelirdi bana.
Ne çok yanılmışım demek ki...
Başına -önemsiz bile olsa- bir şey gelirse hep ilk ben bilmek isterdim. Öyle seni çok umursadığımdan da değil aslında, konuşmaya bahane aramaktı bu benimkisi...
Sen her susuşunda en çok kendime kızardım, susmayı bilmediğimden. Öyle ya sen uçsuz bucaksız denizlerin gizemli korsanıydın bense senin meraklı mürettebatın.

Şimdi tüm bunları paylaşacak saman kağıttan ince bir defterim ve ucu kırılıp duran basit bir kurşun kalemim kaldı sadece. Konuşmaktı ya tüm gayem onlarla konuşup duruyorum işte.***Bana tekrardan yazma şevki getiren Deniz Doğan ve kitabı Üç Noktalı Zamanlar iyi ki varlar! Önce Kitap'tan mükemmel bir kitap, tavsiyelerimle!

2 Nisan 2013 Salı

Sanat Küçük Kalplere Dokunuyor

Sanat, tıp ve iş dünyası, kalp hastası çocuklar için el ele veriyor. Ünlü ressam Renée Niklan’ın 17 eseri, 10-14 Nisan tarihlerinde Ekavart Gallery’de sergileniyor. Ekavart Gallery nerede diyenlere, işte adres:  The Ritz-Carlton Hotel, Süzer Plaza, No: 15, Gümüşsuyu-İstanbul. Sergi, çarşamba-cuma günleri 11.00-18.30, cumartesi günü ise 12.00-18.30 saatleri arasında gezilebilir.

Bu serginin diğerlerinden farkı ne derseniz, salt bir resim sergisi olmanın ötesinde bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi niteliği taşıdığını söyleyebiliriz. Sergideki eserlerin satışından elde edilecek gelirin tamamı, gelişmekte olan ülkelerde doğuştan ya da sonradan kalp hastası olan çocukların tedavi edilmesi için kullanılacak. Tedavileri, bu işe gönül vermiş bir avuç tıp insanının kurduğu Herkes İçin Kalp Derneği (www.cptg.ch) gerçekleştirecek. Dernek, modern tıbbın sunduğu olanaklardan yararlanamayan bu çocukların İsviçre’de ya da kendi ülkelerinde ücretsiz tedavi olmalarını sağlıyor.

Ne yazık ki, gelişmekte olan ülkelerde her yıl yaklaşık 2 milyon çocuk kalp bozukluklarıyla doğuyor ve bu çocukların yarısı maddi kaynak veya sağlık sektöründeki insan kaynağı yetersizliği nedeniyle ilk iki yıl içinde yaşamını yitiriyor. Bu ülkelerde açık kalp ameliyatı olmayı bekleyen çocukların sayısı ise 8 milyonu buluyor.

Herkes İçin Kalp Derneği’nin kurucusu Ord. Prof. Dr. Afksendiyos Kalangos. Kalangos, iki kez Nobel Tıp Ödülü’ne aday gösterilmiş bir kalp cerrahı. Bu alanda 14 ayrı teknik geliştirmiş. Son 100 yılın en iyi cerrahlarından biri olarak tanınıyor. Ayrıca, dünyanın en prestijli tıp ödüllerinden Fransız Tıp Akademisi Ödülü’ne sahip.

Sergi, Alvimedica’nın sponsorluğunda gerçekleştirilecek. Alvimedica Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton, hayır amaçlı bu tür etkinliklere özel önem veriyor ve Herkes İçin Kalp Derneği’ni yürekten destekliyor.

Niklan’ın mutluluk, umut ve sevgi mesajları içeren eserlerinden oluşan  “Sanat Küçük Kalplere Dokunuyor” temalı sergisini mutlaka görün. Gidemem diyorsanız, sergiyi Türkiye’nin ilk online sanat televizyonu www.ekavart.tv’de de izleyebilirsiniz. Resimler, yüreğinizi ısıtacak…

Hem dernek hem de sergi hakkında şuradan bilgi alabilirsiniz: http://alvimedica.com/hearts-for-all/tr/

Bir bumads sosyal sorumluluk içeriğidir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...